Miś Paddington - Gość z dalekich krajów bliski dziecięcym sercom

Miś Paddington – Gość z dalekich krajów bliski dziecięcym sercom

Miś Paddington to postać kochana przez dzieci na całym świecie. W tym artykule dowiesz się więcej o Paddingtonie i jego pochodzeniu. Poznaj jego status imigranta, związek z panem Gruberem i jego liczne podróże. I dowiedz się o jego występach w programach BBC.

Status Paddingtona jako imigranta

Brytyjska publiczność przyjęła postać misia Paddingtona jako symbol życia imigrantów, a film wzbudził powszechne zainteresowanie. Ale czy Paddington jest rzeczywiście imigrantem? W końcu nie wszyscy imigranci mówią po angielsku ze śliwkowym akcentem, mają obsesję na punkcie brytyjskiej kultury i wyrzucają swoje prawdziwe nazwiska.

Fabuła dotycząca statusu imigracyjnego misia Paddingtona ma wiele paraleli z obecnymi debatami na temat polityki imigracyjnej – zasób ten jest udostępniony przez serwis szkolneo.pl. Niedźwiedź uciekł przed katastrofą w swojej ojczyźnie, a jego historia jest echem historii wielu dzisiejszych imigrantów. Jego imię, „Paddington”, nie jest nawet poprawnie wymawianym imieniem w jego własnym języku. Natomiast Bond, który jest biały i brytyjski, otrzymał przydomek ze względu na miejsce, w którym został znaleziony.

W pierwszym filmie Paddington jest pasażerem na gapę, przybywa do Anglii bez papierów czy jakiejkolwiek dokumentacji potwierdzającej jego tożsamość. Ukrył się na łodzi ratunkowej statku w drodze z Peru. Następnie dotarł do londyńskiej stacji kolejowej Paddington, gdzie znaleziono go trzymającego pusty słoik marmolady. Jego rodzina nazwała go Paddington na cześć stacji, na którą przybył.

Autorem książek o Paddingtonie jest Michael Bond, którego pierwotnym pomysłem było, aby Paddington był imigrantem z Afryki. Jednak wydawcy odrzucili ten pomysł, a on wybrał Peru, aby utrzymać pewne więzi z Afryką. W pierwszej książce miś zostaje wysłany z walizką, na której widnieje napis „Please look after this bear”. Przesłanie etykiety bagażowej zostało zainspirowane obserwacjami Bonda dotyczącymi ewakuowanych osób opuszczających Londyn podczas II wojny światowej. Paddington pojawia się w kraju w kluczowym momencie jego historii.

Relacja Paddingtona z panem Gruberem

Michael Bond chciał, aby Paddington miał przyjaciela, który zrozumie jego trudną sytuację, dlatego stworzył postać pana Grubera, starszego właściciela sklepu z antykami. Paddington lubi towarzystwo pana Grubera, a ten zabiera go na wycieczki po Londynie. Udziela też rad i wskazówek dotyczących przeprowadzki do nowego miasta.

Bond oparł postać na prawdziwym agencie literackim, Harveyu Unnie. Unna zmarł w 2003 roku, ale inspiracja do stworzenia postaci istniała. W tym samym roku, co pierwsza książka Paddington, Bond zaczął pisać sequel, Paddington 2. Sequel, Paddington 3, został opublikowany w grudniu 2014 roku.

Druga książka, Paddington: The Secret Garden, śledzi podróż Paddingtona z więzienia do miasta. Paddington jest zamknięty w irracjonalnej celi więziennej z Knucklesem, ale zaprzyjaźnia się z całym personelem więziennym. Pomimo trudności, jakie napotyka, Paddington nigdy nie traci nadziei w swoich przyjaciół i rodzinę. Jego nieobecność w Windsor Gardens pozostawia dziurę w domostwie.

W filmie Paddington 2 relacje Paddingtona z panem Gruberem są jeszcze bardziej skomplikowane. Obaj mają skomplikowaną przeszłość, a ojciec Paddingtona jest człowiekiem, który go przygarnął. W rzeczywistości rola pana Grubera w drugim filmie polega na pełnieniu roli mentora dla młodego Paddingtona. Pomaga mu poznać wartość dobrego przyjaciela i pomaga mu stać się lepszym człowiekiem.

Podróże Paddingtona

Pierwsze pojawienie się misia Paddingtona w 1958 roku było wielkim wydarzeniem w mediach dziecięcych i do dziś jest on uwielbianą ikoną. Postać jest obecnie kojarzona z Narodowym Nadawcą i wystąpiła w kilku filmach. Chociaż rewolucja cyfrowa przyniosła wiele nowych postaci na ekrany dziecięce, Paddington nadal zajmuje specjalne miejsce w sercach dzieci.

W przygodach Paddingtona spotyka on wiele różnych postaci i sytuacji. Jego pierwsza kąpiel kończy się katastrofą, a pierwsza podróż pociągiem wprowadza chaos. Paddington gubi się również na zakupach, poznaje malarza o imieniu Gruber i uczestniczy w przedstawieniu z Brownami. Wplątuje się nawet w zawody w układaniu zamków z piasku.

Początki niedźwiedzia były oparte na niedźwiedziu widmowym, który pochodzi z Peru. Bond początkowo chciał, aby niedźwiedź pochodził z Afryki, ale na tym kontynencie było niewiele niedźwiedzi. Ustalono jednak, że niedźwiedź powinien pochodzić z Ameryki Południowej, co doprowadziło do zmiany pochodzenia niedźwiedzia.

Przygody Paddingtona rozpoczęły się w dżungli w Peru, gdzie jego dom został zniszczony przez ogromny pożar. Hojność i dobroć Paddingtona zbliża rodzinę Brownów. Podróż niedźwiedzia do Londynu okazuje się początkowo trudna, ale ostatecznie niedźwiedź zdobywa zaufanie mieszkańców Londynu. Książka sprzedała się w ponad 30 milionach egzemplarzy w 30 językach na całym świecie i stała się inspiracją dla dwóch przebojowych filmów.

Pojawienie się Paddingtona w programach BBC

Miś Paddington to brytyjska postać dla dzieci stworzona przez Michaela Bonda. Jego pierwsza książka, A Bear Called Paddington, została wydana w 1958 roku, a on sam pojawił się w ponad 20 książkach i filmach. Niedźwiedź, który mieszka w Londynie ze swoją rodziną, pochodził pierwotnie z Peru. Bond później adoptował niedźwiedzia i przywiózł go do Wielkiej Brytanii. Istnieją dwa filmy z udziałem niedźwiedzia, a BBC zapowiedziało specjalne emisje tych filmów.

Paddington pojawiał się również w programach BBC. W specjalnym skeczu z udziałem królowej Paddington i królowa Elżbieta II zaprosili misia na herbatę do zamku Windsor. Skecz został nakręcony i trzymany w tajemnicy przez wiele miesięcy, a następnie wyświetlony w ramach obchodów jubileuszu w BBC. W krótkim filmie pojawił się głos Bena Whishawa, który również gra Paddingtona. W filmie Paddington sprawia wiele kłopotów i przypadkowo pozbawia królową jej herbaty. W filmie pojawia się również czekoladowy ekler.

Skecz z udziałem Paddingtona i królowej pojawił się również w programie BBC Platinum Party at the Palace. W skeczu królowa pokazała, jak bardzo lubi fikcyjną postać z książki dla dzieci. Paddington i królowa podzielali miłość do kanapek z marmoladą. Królowa miała nawet kanapkę z marmoladą schowaną w swojej torebce.

Etymologia Paddingtona

Miś Paddington to charyzmatyczny, przyjazny niedźwiedź. Został uratowany przez ciotkę Lucy i wujka Pastuzo, gdy był młody, i zamieszkał z rodziną Brownów po tym, jak jego ciotka przeniosła się do Domu dla emerytowanych niedźwiedzi. Choć jego imię jest trudne do wymówienia, nie jest ono obraźliwe ani groźne i opiera się na stacji, którą nazwała dla niego pani Brown.

Trzecia książka z serii, Paddington Helps Out, składa się z niektórych przygód Paddingtona, w tym „A Picnic by the River”, „Paddington Makes a Bid” i „A Visit to the Cinema”. Ta książka to zabawna i edukacyjna lektura dla dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat.

Miś Paddington to ukochana postać, która podbiła serca dzieci od czasu swojego pierwszego pojawienia się w telewizji w 1966 roku. Jego fabuły zostały również zaadaptowane na filmy, w tym docenione przez krytyków Paddington (2014) i Paddington 2 (2017). Niedźwiedź mieszka w fikcyjnym domu na ulicach Londynu, zwanym 32 Windsor Gardens. W tej fikcyjnej okolicy niedźwiedź jest szanowany przez lokalnych sklepikarzy, którzy szanują go za jego umiejętności twardego targowania się.

Odblask Paddingtona

Miś Paddington jest ulubieńcem dzieci, ma też swoje konto na Twitterze. Jest miłym i pomocnym misiem, który pomaga dzieciom na całym świecie. Wspiera również wiele organizacji charytatywnych dla dzieci, w tym UNICEF. W rzeczywistości ma ogólnoświatowe partnerstwo z UNICEF-em i nawet odwiedził wiele krajów!

Miś Paddington był tematem wielu filmów i seriali telewizyjnych. W serialu telewizyjnym z 1989 roku, wyprodukowanym przez Hanna-Barbera i Central Independent Television, w roli Paddingtona wystąpił aktor głosowy Charlie Adler. W serialu wystąpił również talent głosowy Tim Curry jako uprzejmy pan Curry. Program telewizyjny z 1989 roku wprowadził również nową postać, David. Kolejna seria została wyprodukowana przez kanadyjską firmę Cinar Films.

Seria zainspirowała również dwa filmy live-action, z których pierwszy skupił się na historii imigracji Paddingtona. Drugi film przedstawia rodzinę Paddingtona w Peru i uczucia tęsknoty za domem. Oprócz tego, historie Paddingtona zainspirowały również dwa kinowe hity.

Pomimo swojego niezwykłego imienia, miś Paddington był pierwotnie niedźwiedziem peruwiańskim. Jednak kiedy został znaleziony, Brownowie nie byli pewni jego wieku. Postanowili zacząć od jedynki, aby dobrze określić wiek niedźwiadka. W ten sposób Paddington ma co roku dwie daty urodzin – jedną w Wielkiej Brytanii, a drugą w Peru.

Związek Paddingtona z National Broadcaster

Niedźwiedź Paddington i National Broadcaster mieli nietypowy związek. Wcześniej Paddington kojarzył się tylko z książkami i transmitowanym w telewizji koncertem jubileuszowym. W ostatniej telewizyjnej odsłonie miś Paddington i królowa dzielili się herbatą w Pałacu Buckingham. Skecz był jednym z ostatnich momentów, kiedy widzowie zobaczyli królową.

Paddington ma bliskiego przyjaciela, pana Grubera, który prowadzi sklep z antykami przy Portobello Road. Często zwraca się do niego po radę. Paddington jest bardzo gościnny i ufny, ale jego ufna natura wpędza go także w kłopoty. Jednak niedźwiadkowi zawsze udaje się wyciągnąć z kłopotliwej sytuacji.

Miś Paddington ma szczególny związek z królową. Kiedyś usiadła na filiżankę herbaty w Pałacu Buckingham, mając na sobie jego ikoniczny niebieski płaszcz duffle. Z kolei Paddington zaproponował królowej kanapkę z marmoladą. Była zachwycona, uśmiechnięta i przyjęła smakołyk.

Miś Paddington jest związany z Narodowym Nadawcą na wiele sposobów. Jego książki są popularnym sposobem na połączenie dzieci z telewizją. National Broadcaster wydał nawet kreskówkę Paddington z udziałem misia. Jego postać została nawet zaadaptowana na film fabularny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Przyjaźń u dzieci - czy jest trudna?
Czytaj Dalej

Przyjaźń u dzieci – czy jest trudna?

Przyjaźń dzieci często opiera się na zabawie-partnerstwie i dzieleniu zainteresowań. Dziecko angażuje się w działania ze swoimi „przyjaciółmi”…