Jak czytać książki obrazkowe

Jak czytać książki obrazkowe

Istnieje kilka technik, które można wykorzystać, aby pomóc dziecku w nauce czytania książek obrazkowych. Niektóre z nich to Strategie analityczne, Rytmy słów, Postacie i Liczenie słów. Należy również zwrócić uwagę na styl artystyczny autora, aby upewnić się, że dziecko jest w stanie przeczytać tekst.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z dzieckoplus.pl

Strategie analityczne

Strategie analityczne przy czytaniu książek obrazkowych mogą pomóc uczniom w rozpoznawaniu różnych elementów tekstu. Książki obrazkowe są mikrokosmosem większego gatunku i często podążają za fabułą. Niektórzy nauczyciele wykorzystują „Wtorek” Davida Weisnera jako modelowy tekst do nauki analizy książek obrazkowych. Uczniowie, którzy opanują te techniki, mogą następnie przenieść te umiejętności na bardziej złożone teksty.

Wiele książek dla dzieci zmaga się z trudnymi kwestiami i tematami. Na przykład, mogą one badać ból lub kulturę, a nawet śmierć. Tematy te stanowią bogaty materiał do formalnej analizy retorycznej. Angażując uczniów w te analizy, nauczyciele mogą przypomnieć im, dlaczego kochają czytać i jak wiele jest do odkrycia w opowieści.

Liczba słów

Liczba słów jest często problemem w książkach obrazkowych. Zazwyczaj są one przeznaczone do czytania na głos i mogą być długie. W niektórych przypadkach liczba słów może wynosić ponad 1000, co utrudnia czytanie i sprawia, że skończenie książki trwa zbyt długo. Powszechne jest narzekanie rodziców na zbyt długie książki, mimo że to oni zazwyczaj je kupują. Na szczęście istnieją sposoby, aby książki obrazkowe były krótkie bez poświęcania sensu opowieści.

Średnia liczba słów w książce obrazkowej wynosi około 500 słów, chociaż niektórzy redaktorzy potajemnie deklarują, że prawdziwy „sweet spot” jest bliżej 750 słów. Najlepiej jest napisać historię, którą chcesz opowiedzieć, a liczba słów niech będzie drugorzędna. Nie pozwól, by dyktowała ona fabułę opowieści, i nie pozwól, by książka była zbyt długa.

Podczas gdy średnia długość książek obrazkowych nie zmieniła się zbytnio od lat 50-tych, liczba książek, które mają ponad 1000 słów, drastycznie spadła. Obecnie około jedna czwarta publikowanych książek obrazkowych mieści się w przedziale 400-600 słów, a liczba książek liczących ponad 600 słów spada od dziesięcioleci.

Podczas gdy nie ma twardej reguły dla książki dla dzieci słowo liczyć, istnieją pewne ogólne wytyczne, które pomagają pisarzy i wydawców określić idealne słowo liczyć dla swoich książek. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to określić swoją docelową grupę odbiorców. Istnieją dwie grupy czytelników – dorośli i dzieci. Książki dla dzieci są zwykle skierowane do młodych czytelników, a książki YA są zwykle skierowane do nieco starszego tłumu.

Drugim rodzajem książki dla dzieci jest książka rozdziałowa. Jest to kolejny krok dla dzieci, aby zacząć czytać samodzielnie, i powinien być prosty i łatwy do zrozumienia. Powinna zawierać od 1000 do 10 000 słów.

Rytmy słowne

Jeśli chcesz pomóc dziecku zrozumieć rytmy słowne, przeczytaj książkę obrazkową z mocną fabułą. Książki obrazkowe są napisane z kilkoma kluczowymi elementami, które sprawiają, że są skuteczne. Są to: fabuła, rymy i metrum. Metrum to nacisk, jaki kładzie się na określone sylaby w słowie. Na przykład, słynny limeryk o Nantucket ma nacisk na pierwsze trzy sylaby.

Metr poetycki (lub metr rymowany) to wzór rytmiczny używany w poezji i książkach obrazkowych. Jest to coś więcej niż liczba sylab lub sylab akcentowanych; jest to wzór akcentowanych i nieakcentowanych uderzeń. W książkach obrazkowych metrum powinno być ścisłe, a nie luźne. Najsilniejszy rym jest subtelny i spójny.

Akcent i pozycja sylaby są ważne w przekazywaniu rytmu opowieści. Jeśli słowo jest nie na miejscu, może spowodować potknięcie się czytelnika. Może to być frustrujące dla czytelnika i czytającego dziecka. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na rytm słów podczas czytania książek obrazkowych.

Używanie rymów w książkach obrazkowych to doskonały sposób, by pomóc dzieciom w nauce rytmów słownych. Wiele dzieci lubi powtarzać i czytać znane im rymy. Ale ważne jest też, by używać słów, które stanowią wyzwanie dla czytelników. Na przykład, spróbuj użyć „slant rhyme” – stylu rymu off-beat używanego w musicalach Lin-Manuela Mirandy. Sprawi to, że dzieci będą chciały się przyłączyć i przeczytać historię.

Rymująca się książka obrazkowa to dobry sposób, by pomóc dziecku nauczyć się poprawnie wymawiać słowa. Będą zmuszone do powtarzania słów, które są podkreślone lub zaakcentowane. Najlepsze książki obrazkowe mają starannie dobrany licznik. Rymy mogą wydawać się dziecku proste, ale łatwo jest źle zinterpretować metrum. Większość autorów nie myśli o metrum w swoich książkach, ale wiedzą, jakie słowa podkreślić.

Postacie

Pisząc książkę obrazkową, trzeba koniecznie stworzyć silne postacie. Te postacie powinny być aktywne i zdolne do zmiany wyniku historii. Powinny również być w stanie pokonać przeszkody, aby posunąć historię do przodu. Istnieje wiele różnych sposobów na stworzenie ciekawych postaci. Najlepsze z nich są aktywne i mają wady.

Postacie w książce obrazkowej mogą mieć różne cele i emocje. Niektóre z tych celów mogą być skierowane do konkretnej grupy wiekowej lub tematu. Na przykład książka obrazkowa może być o zwierzęciu, które szuka domu, lub historia, która skupia się na pierwszych doświadczeniach dziecka ze zwierzęciem. Główny bohater w książce obrazkowej może mieć wewnętrzną walkę lub cel.

Postacie w książce obrazkowej powinny być wyjątkowe i atrakcyjne. Na przykład lis może być chytry, niedźwiedź mieszka w jaskini, a mysz jest mała i uwielbia ser. Te archetypy są przydatne, aby postać wydawała się dzieciom bardziej wiarygodna. Jeśli jednak chcesz być inny, spróbuj obalić te archetypy.

Postacie w książkach obrazkowych są integralną częścią każdej historii, a projekt obsady książki obrazkowej może zrobić lub złamać historię. Podczas gdy postacie w fikcji dla dorosłych mają o wiele więcej ruchomych części, postacie w książce obrazkowej muszą mieć podobny poziom uwagi i rozważań. Ważne jest, aby czytelnicy dbali o bohatera, więc ważne jest, aby uczynić go lubianym i sympatycznym.

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Florida State University stwierdzono, że tylko 7,5 procent książek obrazkowych zawierało kobiecych bohaterów. Dwadzieścia trzy procent miało męskich bohaterów. Pomimo tej nierównej reprezentacji, bohaterowie płci męskiej byli domyślnym wyborem wśród książek obrazkowych dla dzieci. Ponadto tylko 33 procent książek obrazkowych zawierało dorosłą kobietę lub zwierzęcego bohatera.

Format

Format książek obrazkowych różni się od tradycyjnych książek na kilka sposobów. Po pierwsze, książki obrazkowe mają bardzo mało tekstu, a większość historii jest opowiedziana poprzez ilustracje. Czasami dołączane są bezsłowne podrozdziały. Książki te wymagają od czytelnika współpracy w celu zrozumienia historii. Obrazy w książce obrazkowej są o wiele silniejsze niż słowa.

Po drugie, istnieje wiele różnych rodzajów książek obrazkowych. Niektóre z nich mają jednostronicowe ilustracje, podczas gdy inne używają rozkładu zdjęć. Chociaż ten format jest często mniej atrakcyjny niż rozkładówki, niektóre książki obrazkowe zawierają wiele ilustracji na jednej stronie. Nazywa się to „grupowaniem” i jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w książkach obrazkowych.

Wreszcie, liczba słów w książce obrazkowej może również wpłynąć na format. Większość książek obrazkowych ma liczbę słów mniejszą niż 500. Jeśli okaże się, że przekraczasz tę liczbę, warto zrewidować swój plan książki i wybrać bardziej odpowiednią długość dla swojej książki.

Jako pisarz, trzeba będzie zdecydować, czy chcesz opublikować swoją książkę w druku lub w formacie ebook. Chociaż książki dla dzieci są nadal tradycyjnie kupowane w formie drukowanej, są również szeroko dostępne na tabletach i e-czytnikach. Dlatego ważne jest, aby oferować obie wersje swojego dzieła. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest użycie narzędzia, takiego jak darmowe narzędzie Amazon do formatowania książek obrazkowych.

Format i długość książki obrazkowej to również ważne czynniki. Format ten jest szczególnie skuteczny w przyciąganiu starszych czytelników. Na przykład starszy czytelnik może mieć trudności ze skupieniem się na gazecie z powodu natłoku reklam. Podobnie, starszy czytelnik może mieć trudności ze skupieniem się na powieści. Dlatego książki obrazkowe mają bardzo przyjazny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?
Czytaj Dalej

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Uprawianie sportu to świetny sposób, aby dzieci nauczyły się radzić sobie z frustracją. Przeciwności są naturalną częścią sportu,…
Książki dla dzieci uczące tolerancji
Czytaj Dalej

Książki dla dzieci uczące tolerancji

Książki dla dzieci uczące tolerancji są niezbędne do nauczania dzieci o różnicach i akceptacji. Książki te mogą pomóc…