Czytamy i Dotykamy - książki wspierające rozwój motoryki małej

Czytamy i Dotykamy – książki wspierające rozwój motoryki małej

Małe umiejętności motoryczne są ważne dla wczesnego rozwoju, a wczesne doświadczenia dziecka z książkami mogą odgrywać ważną rolę w tych etapach rozwoju. Istnieje wiele sposobów, aby zachęcić te umiejętności. Jednym z nich jest czytanie dziecku. Czytaj dziecku często i daj mu możliwość interakcji z książkami. W tym czasie możesz zadawać jej pytania i komentować obrazki i tekst. Niemowlęta mogą jeszcze nie być w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania, więc bądź na to przygotowany. Oprócz czytania bajek można śpiewać wierszyki, wydawać zabawne dźwięki zwierząt, odbijać dziecko na kolanach i wykonywać inne czynności, które wspierają rozwój małej motoryki – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony . Niemowlęta uwielbiają powtórki i będą się uczyć na podstawie powtarzanych czynności. Dlatego powtarzaj to, co mówisz i używaj tego samego akcentu, gdy do niej mówisz.

Książki dotykowe

Książka dotykowa to książka z wieloma różnymi fakturami, które dziecko może odkrywać. Książki te, znane również jako „life and learn”, zazwyczaj zawierają różnorodne kolory, wzory i tekstury. Niektóre są wyposażone w klapki i drzwi. Niektóre oferują zapachy do drapania i wąchania, a inne mają błyszczące i gładkie powierzchnie.

Najbardziej udane książki dotykowe zawierają fizyczne tekstury, które poruszają historię wzdłuż. To pomaga maluchowi zrozumieć słowa i historię poprzez interakcję z opowieścią. Tekstury pozwalają również rodzicom dzielić się z dziećmi słowami, takimi jak: gładki, miękki, szorstki. Słowa te są również ważne dla rozwoju słownictwa dziecka.

Śledzenie liter

Śledzenie liter to świetny sposób na poprawę umiejętności pisania ręcznego i rozpoznawania liter. Dobry zeszyt ćwiczeń do nauki pisania odręcznego będzie zawierał ślady liter od A do Z i zapewni wiele ćwiczeń dla małych dzieci. Te książki mają wyraźne czcionki i atrakcyjne strony.

Śledzenie jest również korzystne dla rozwoju umiejętności motorycznych dzieci. Młodzi uczniowie mogą używać kredek do rysowania konturów. Mogą również śledzić litery i cyfry na innych przedmiotach. Ćwiczenia w śledzeniu mogą również rozwijać świadomość przestrzenną dzieci i chwyt szczypcowy. Co więcej, ćwiczenia te mogą pomóc małym dzieciom w rozwijaniu ich słownictwa. Mogą również pomóc im rozwinąć podstawowe pojęcia z zakresu czytania, pisania i matematyki.

Książki do rysowania mogą również pomóc dzieciom w rozwijaniu umiejętności pisania ręcznego. Zawierają one proste kształty i linie, które mogą pomóc dzieciom w nauce prawidłowego tworzenia liter. Książeczki z rysunkami mogą być używane razem z innymi zajęciami, takimi jak ćwiczenie stempli literowych. Rodzice mogą również używać tych książek z dziećmi, aby wspólnie spędzić czas.

Śledzenie liter jest również świetnym zajęciem dotykowym. Dzięki niemu dzieci doświadczają kształtów liter w sposób dotykowy, co może pomóc w redukcji złych nawyków. Oprócz fizycznego doświadczenia związanego ze śledzeniem liter, użycie gorącego kleju do przymocowania mini pomponów może zapewnić doświadczenie dotykowe liter.

Chociaż na końcu może to wyglądać dobrze, dziecko prawdopodobnie prześledziło litery tam i z powrotem bez właściwej kolejności. Ponadto rozpraszały go linie i znaki na stronie. Ponadto nauczyciele często stoją nad dzieckiem i udzielają mu szczegółowych wskazówek, co skutkuje niskim poczuciem własnej skuteczności.

Rozwijanie drobnych umiejętności motorycznych

Książki i inne formy aktywności artystycznej mogą pomóc w rozwijaniu drobnych umiejętności motorycznych. Działania te nie wymagają drogich narzędzi lub gadżetów i skupiają się raczej na procesie tworzenia niż na gotowym produkcie. Na przykład, rysowanie odręcznych obrazków jest lepsze niż kolorowanie książki z już narysowanymi obrazkami.

Książki mogą również pomóc dzieciom w koordynacji ręka-oko i drobnych umiejętnościach motorycznych. Na przykład, jeśli dasz dziecku książkę z obrazkami, możesz kazać mu prześledzić każdą literę za pomocą rąk. Mogą również ćwiczyć koordynację ręka-oko za pomocą znaków ręcznych. Książki mogą również pomóc dzieciom w ćwiczeniu tych umiejętności, ponieważ stanowią punkt odniesienia.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z motoryką małą, ważne jest, aby uzyskać wczesną interwencję. Dzieci z tą przypadłością mają trudności z pisaniem, używaniem nożyczek i wiązaniem butów. Te opóźnienia mogą mieć negatywny wpływ na ich edukację, więc jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma trudności z tymi umiejętnościami, porozmawiaj z nauczycielem dziecka lub zespołem IEP. Być może będą oni w stanie zasugerować terapię.

Regularne czytanie jest świetnym sposobem, aby pomóc dzieciom rozwijać ich drobne umiejętności motoryczne i budować niezależność. Ponadto, czytanie historii może sprawić, że dziecko poczuje się związane z przyjaciółmi. Rozwój drobnych umiejętności motorycznych może również pomóc dzieciom stać się bardziej pewnymi siebie w korzystaniu z technologii. Tablety i komputery, na przykład, wymagają wysokiego stopnia koordynacji rąk i oczu oraz koordynacji palców.

Drobne umiejętności motoryczne pozwalają małym dzieciom badać otoczenie i odkrywać nowe rzeczy. Dzięki lepszej motoryce drobnej dzieci są w stanie docenić szczegóły i warstwy złożoności. Małe dzieci są również zainteresowane budowaniem za pomocą rąk. Ważne jest, aby oferować im różne materiały budowlane i pomysły na modele, z których mogą budować. Drobne umiejętności motoryczne są również niezbędne do przewracania stron książek. Dzieci mogą nauczyć się swobodnie korzystać z książek, robiąc to razem z Tobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak czytać książki obrazkowe
Czytaj Dalej

Jak czytać książki obrazkowe

Istnieje kilka technik, które można wykorzystać, aby pomóc dziecku w nauce czytania książek obrazkowych. Niektóre z nich to…
Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?
Czytaj Dalej

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Uprawianie sportu to świetny sposób, aby dzieci nauczyły się radzić sobie z frustracją. Przeciwności są naturalną częścią sportu,…
Książki dla dzieci uczące tolerancji
Czytaj Dalej

Książki dla dzieci uczące tolerancji

Książki dla dzieci uczące tolerancji są niezbędne do nauczania dzieci o różnicach i akceptacji. Książki te mogą pomóc…